Az univerzum felfedezése: Elsötétül a telihold szombat éjjel

Augusztus 16-án nagyfokú részleges holdfogyatkozás lesz látható Európából. Az este 11 után tetőző jelenség során égi kísérőnk korongja majdnem teljesen belemerül bolygónk árnyékába.

Az év utolsó fogyatkozásaként nagymértékű, 81%-os részleges holdfogyatkozást láthatunk hazánkból, amely kedvező időpontjának köszönhetően remek alkalmat kínál a csillagászat népszerűsítésére. Az eseményt bárki figyelemmel kísérheti, akár távcső nélkül is, de természetesen kisebb teleszkóppal, akár kétcsövű látcsővel is érdemes megfigyelni a fogyatkozást. A jelenség alkalmával az óbudai Polaris Csillagvizsgálóban 20 órától fogadjuk a csillagászat iránt érdeklődő budapestieket. A jelenség leglátványosabb szakasza 21:36 és 0:44 között lesz látható, maximális, majdnem teljes fedéssel este 11 után pár perccel (nyári időszámítás szerint).

Alábbi ábránkon a holdfogyatkozások geometriája látható. A jelenségre csak teleholdkor kerülhet sor, minthogy a Föld árnyéka csak ilyenkor vetülhet égi kísérőnkre. Mivel azonban a Hold pályasíkja nem esik egybe Földünk Nap körüli keringési síkjával, nincs minden teleholdkor holdfogyatkozás. Általában kísérőnk az árnyékkúp "alatt" vagy "felett" halad el. Augusztus 16-án sem "találja telibe" Holdunk a földárnyékot, de jelentősen elmerül benne. Évente átlagosan két holdfogyatkozást láthatunk, ahogy idén is: február 21-én hajnalban már szemtanúi lehettünk egy teljes holdfogyatkozásnak.

A holdfogyatkozások geometriája.

Bolygónk árnyékkúpjában két nagy tartományt különítünk el. A külső, szürkés része az ún. félárnyék, innen nézve a Föld csak a Nap egy részét takarja ki — a Hold itt alig sötétedik el. Az árnyékbelső, az ábrán fekete tartománya pedig a teljes árnyék— ha a Holdról figyelnénk a jelenséget, a Föld itt teljesen kitakarná a napkorongot.

A vörös fény, amely kevésbé szóródik a földi atmoszférában (és napnyugtakor vörösre festi az égboltot), a Föld árnyékkúpjába is behatol. Egy képzeletbeli holdi megfigyelő a holdfogyatkozás alkalmával a Föld korongja körül egy vörös fénygyűrűt lát (azon helyeket, ahol a Nap éppen kel, vagy nyugszik). A vörös fény homályosan világítja meg az elfogyatkozott teleholdat. E gyenge vöröses fény intenzitása a Föld légköri körülményeitől függ. Általában a teleholdra eső fény tízezred és ötmilliomod része között változik (a telehold fényessége 10-16 magnitúdót esik a fogyatkozás során). A mostani fogyatkozás idején a Hold a Bak csillagképben fog tartózkodni, távol minden fényes csillagtól vagy bolygótól.

A Hold áthaladása a földárnyékony augusztus 16/17-én éjszaka.

A Hold a földárnyék északi szélét érinti, ezért felszíne a teljesség alatt sem lesz egyenletes színű és fényességű. Felső (északi) része alig veszít fényéből, míg a földárnyék centrumához közelebb eső alsó (déli) fele meglehetősen elsötétedik majd. A holdkorong nem csak fényességben, de színben is mutat majd eltéréseket.

A jelenség során figyeljük meg a teljes árnyék görbületét is! Már ebből a szabadszemes megfigyelésből is megbecsülhetjük, hogy bolygónk kb. négyszer nagyobb, mint a Hold átmérője. A teljesség alatt figyeljük meg az égbolt állapotát: mivel a Holdat, mint égi lámpástekkor "takarékra kapcsolódik", sokkal több csillag látszik majd.

A fogyatkozás "menetrendje" augusztus 16/17-én

félárnyékos fogyatkozás kezdete 20:24
részleges fogyatkozás kezdete 21:36
részleges fogyatkozás maximuma
részleges fogyatkozás vége 00:44
félárnyékos fogyatkozás vége 01:55

A következő, mindössze 7%-os részleges holdfogyatkozás 2009. december 31-én lesz látható, a következő teljes fogyatkozásra azonban 2010. december 21-éig várnunk kell.

Az MCSE és partnerszervezetei által rendezendő bemutatások, megfigyelő akciók:

Budapest Polaris Csillagvizsgáló, 1037 Budapest, Laborc u. 2/c.: Reneszánsz holdfogyatkozás lesz internetes közvetítéssel (Polaris TV)
Kecskemét Este 8-tól: MCSE Kiskun Csoport, Kecskeméti Planetárium, Lánchíd u. 18./a.
Kiskunhalas Városi Csillagvizsgáló, Kossuth u. 43.
Nagyszénás Kiss György Csillagda, Ságvári utca, rendőrség melletti udvar
Pécs PTE Pollack Mihály Műszaki kar, Sportpálya, Boszorkány u. 2.
Sülysáp Sülysápi Amatőrcsillagász Egyesület, Sülysáp, Úri u. 32.
Szeged Szegedi Csillagvizsgáló
Szolnok A Toronyház tetején (Jubileum tér 5., XXIII. em.) bemutatót tart a TIT Kopernikusz Kör 21-24 h között.

Küldje be felvételét!

Készítsen fotót a jelenségről és küldje be Ez az e-mail cím védve van reklámlevelek ellen. Javascript-re van szüksége, hogy megnézze. portálunk számára! A fogyatkozásról és a bemutatásokról készült legszebb felvételeket portálunkon is közöljük. A képeket központi email címünkre Ez az e-mail cím védve van reklámlevelek ellen. Javascript-re van szüksége, hogy megnézze. várjuk.

A Világegyetem fantasztikus élményeket tartogat... éld át velünk együtt! Az egyesületi tagság előnyei, belépés a Magyar Csillagászati Egyesületbe

Linkajánló