Az univerzum felfedezése: Az égboltot Fürkésző óriástükör

At arizónai Tucsonváros egyik műhelyében hatalmas kemence forog körbe-körbe.Egy-egy fordulatot 7 másodperc alatt tesz meg.Belsejében a hőmérséklet 1170 C°.

Ebben a pokoli hőségben egy kör alakú,lépsejtszerkezetű formába olvadt üveg folyik,hogy aztán egy 3,5m átmérőjü,enyhén homorú felületű korongá szilárduljon.Hónapokon át tartó hűtés,alakítás és csiszolás után a korongból a világ egyik legnagyobb távcsövének "szívét"-a tükröt-készítik el.

A teleszkóptükörnek nemcsak tökéltesen szabályos alakunak kell lennie,hogy a lehető legélesebb képet adja csillagokról és a bolygókról,hanem azt az alakját is meg kell tartania.Nagy gondot okoz az éjszakai lehülés.Mint általában mindenanyag,azüveg is kitágul,illetve összehuzdik a hőmérséklet változásával.A távcsőtükörközépen,ahol elvékonyodik,gyorsabban hül leés huzódik össze,mint a szélén.Emiatt formája eltorzul,s így torz lesz az általa nyujtott kép is.

Századunk közepe táján még küözönséges üvegből gyártották a teleszkóptükröket.A csillagászok azomban egyre nagyobb tükrökre tartottak igényt,s a mérettel nőtt a torzulás is.A pirexüveg feltalálása sietett segítségükre,amely csak harmadannyaira tágul és húzodik össze,mint a közönséges üveg.Így aztán1948-ban a szakembereknek módjuk nyilt befejezni az akkori legnagyobb távcső építését,s a 200 hüvelyk (közel 5 m)átmérőjű pirextükrös teleszkópot a dél-kaliforniai Palomar-hegyen állították fel.

Ma a legtöbb távcső tükrét üvegkerámiából készitik,amelynek alig mérhető hőtágulása van,felületüket pedig vékony,fényvisszaverő aluminiumréteggel vonják be.

A teleszkóptükör készítésekor a technikus lapos,kerek öntőformában olvasztja meg az üvegkerémiát.Amikor az anyag a távcső átmérőjével pontosan megegyező formába olvadt,a nyers tüköröntvényt rendkívül lassan,több hét vagy hónap alatt lehűtik.Íg yérik el,hogy az öntvényben semmiféle feszültség ne lépjen fel,mert ez később a tükör deformálódásához vezethet.Azöntvényt ezután formára csiszolják.A művelet során számítógép ellenőrzi,hogy a megfelelő kis hajlású görbületet megtartsák.Ezt követően a tükör felületét fényvisszaverő réteggel vonják be,majd légüres kamrába helyezik,aholfűtőberendezés segítségével elporlasztanak egy aluminium dróttekercset,amely vékony réteget képezve lecsapódik a tükör elülső felületén.

A tucsoni technikusokat már a nagy,de könnyü tükrök kívánalma ösztönözte,amikor kidolgozták a forgó kemencét.Mielőtt a folyékony üveggel megtöltötték a formát,hatszögletű cementtömböket helyeznek bele.A megolvadt üveg befolyik a tömbök közé,s vékony falú,méhsejtszerű,a lépviaszhoz hasonló szerkezetet hoz létreA hatszögletű sejtekből álló üvegidom tetejét és alját üveglap fedi.Az alsó lapon azonban nyílást hagynak,hogy amikor az üveg lehűl,a technikusok erős vízsugárral kimossák a sejtekből a benn maradt morzsalékos cementmaradékot (a "mézet").Az ilyen eljárással készülő tiszta üvegsejtes tükör negyedolyan nehéz,mint az ugyanakkora tömör üvegből való.

De hogyan cscsiszolnak egy ilyen méhsejtszerkezetű üveget homorúra?Sehogy,mert nincs rá szükság.Ha egy vödör vizet (vagy más folyadékot) függöleges tengely körül pörgetünk,a folyadék kifele nyomul,fel a vödör falán.Ugyanez játszódik le a kemencében is :a forgás hatására az üveg felülete magától homorúvá válik.

Miért használnak lencsék helyett inkáb tükröket a távcsövekben?

A 17. században Sir Isaac Newton angol fizikus felismerte,hogy nem tökéletesek azok a hagyományos távcsövek,amelyeknél az égitestek féyét lencsék gyüjtik egy pontba.A lencsés távcsövön át szemlélt égitest körül idegen színcsikok jelennek meg.Ennek oka az,hogy amikor a lencsén éthaladó fénysugár meghajlik,s a benne lévő különböző hosszuságu hullámok eltérő szögben törnrk meg.A rövid hullámhosszuságu kék fény például élesebbentörik meg,mint a hosszabb hullámu vörös.

Newton ezért olyan teleszkópot szerkesztett,amely két tükör segítségével gyüjtötte össze a fénysugarakat a fókuszba.(A tükröket ón-réz ötvözetből,ugynevezett tükörfémből készítették.)A tükör fényt összegyüjtő elülső felülete görbült volt,ennélfogva pontosan úgy gyűjtötte fókuszbaa fénysugarakat,mintegylencse.

A ma használatos nagy teleszkópokban tükrök gyüjtik össze a fényt,csak méretük változott meg az évek során:Newton 25mm-es távcsövével szemben a mai óriástávcső-tükör átmérője 6m.