Az univerzum felfedezése: A VÉNUSZ

Méretét tekintve Földünkre a Vénusz hasonlít legjobban,amely a hajnali és alkonyati égbolt egyik legfényesebb égiteste.Az űrkorszak kezdetéig a sűrű légkör miatt a bolygó felszínformái ismeretlenek voltak.A felszínen nagyon magas a hőmérséklet.A Vénusznak nincsen holdja.

Általános jellemzők

Közepes naptávolság: 108000000 km

Tömeg: 0.81 földtömeg

Átmérő: 12102 km

A nap hossza: 243 földi nap

Az év hossza: 225 földi nap

Felszíni hőmérséklet: 480°C

A Vénusz belső bolygó,melynek mérete és tömege hasonló a Földéhez.Mielőtt még lehetőség nyílott felszínének tanulmányozására,úgy gondolták,tengerek borítják.Az űrszondák megállapították,hogy talaja teljesen száraz,és a hőmérséklet elérheti a 480°C-ot,ami megakadályoz bármilyen fajta életet.A Vénusz egyikfeltünő sajátossága,hogy tengelyforgásának iránya ellentétes a Naprendszer többi bolygójával (ilyen még az Uránusz).Ennek oka talán egy valamikori nagyméretű meteorit becsapódása lehet.A Vénusz az egyetlen bolygó,ahol a nap hosszabb,mint az év.

1;A Vénusz felszíni tömegvonzása 0.88 része a földi gravitációnak.

2;A Vénusz-felszín elhagyásához az űrhajónak 10.4 km/mp sebességgel kell rendelkeznie.

A bolygó belső felépítése

A Vénusz szilárd bolygó,melyet vasmag épít fel,ezt övezi egy vastag köpeny,melyet vékony kéreg takar.Az űrszondák sikeres leszállást hajtottak végre a felszínen,és széles fennsíkokat,mély völgyeket és 10000 méteres rendkívüli magasságot elérő hegyeket mutattak.A mély süllyedékek tengermaradványoknak látszanak.Tengerek akkor létezhettek,mielőtt a jelenlegi vastag légkör kialakult.

1;A Vénuszon aktív vulkánok vannak.

2;A felszínen mért légnyomás eléri a 100 atmoszférát.

3;A Vénusz felhői nagy sebességgel mozognak hatalmas viharokat okozvaa felső légkörben.

A Vénusz légköre

A bolygó légkörét néhány elem és vegyület mellett elsődlegesen szén-dioxid építi fel.A felszín felett 50-75km magasságban egy sűrű,a bolygót teljesen körülölelő felhőréteg található.Itt erős elektromos viharok dúlnak.Ez a felhőréteg mint védőernyő okozza az üvegházhatást,azaz akadájozza a hő eltávozását.Így a 480°C forróság lehetetlenné teszi az élet létezését.

1;A Vénusz légkörének 96%-a szén-dioxid,a maradékot nitrogén,vízgőz,kén-dioxid és még kisebb mennyiségben egyéb vegyületek alkotják.

A Vénusz felfedezése

Az első űrszonda,mely sikeres leszállást hajtott végre a Vénusz felszínén,az orosz Venyera 7 volt 1970-ben.1973-ban az amerikai Mariner10 készített felvételeket a Merkúr felszínéről és a Vénusz légköréről.A Pioneer-Vénusz űreszköz 1978-ban ejtőernyővel juttatott egy szondát a bolygó felszínére.A Magellán szonda 1992-ben készített térképet a bolygóról.Ezek az űreszközök tették lehetővé számunkra,hogymegismerjük a korábban áthatolhatatlan akadáyt jelentő légköralatt megbúvó felszínt.

Szélcsend

A bolygó felszíne nagyon nyugodt,még felhők sincsenek ilyen alacsonyan,ezért jól láthatók a hegyek.