Az univerzum felfedezése: A Merkur

Ez a belső bolygó a legkisebb,alig nagyobb a Holdunknál,és a legközelebb van a Naphoz.Nincs saját holdja,és pályája elnyúlt ellipszis alakú,a többi bolygóéhoz képest a legnagyobb szöget zárja be az ekliptika síkjával.A felszíne tele van kráterekkel,a hőmérséklet nagyon magas,nincs légkör.

Általános jellemzők

Közepes naptávolság: 57900000km

Tömeg: 0.055 földtömeg

Átmérő: 4878km

A nap hossza: 58 földi nap

Az év hossza: 88 földi nap

Felszíni hőmérséklet határértékei: 500°C,-190°C

A Merkur bolygó közel van a Naphoz,így felszíni hőmérséklete nagyon magas,nappal több mint 450°C,az éjszaka viszont nagyon hideg,de legfeljebb mínusz 180°C.Ez azért lehetséges,mert nincs légköre:kis méreténél fogva a tömegvonzása gyenge ahhoz,hogy a Földünkéhez hasonló gázburok fedje.

1;Egy űrhajónak 4.2 km/mp sebességre van szüksége ahhoz,hogy elhagyja a Merkur felszínét.

2;A tömegvonzás a Merkúrfelszínén 0.39 része a földinek.

3;A Merkúrnak gyenge a mágneses erőtere.

4;A bolygó pólusának területén jég által alkotott nyomok mutatkoznak,de az élet létrejöttének nem volt esélye.

A bolygó belső felépítése

A Merkur egy szilárd bolygó,mely vasmaggal rendelkezik,ezt borítja be a kőzetekből álló köpeny,melyet a kéreg takar.A Merkur 4.5milliárd éve alakult ki,és kismérete miatt gyorsan megszilárdult.Úgy vélik,sohasem volt vulkáni aktivitás a bolygón,így kialakulásától fogva nem tapasztalható sok változás,kivételt képeznek a meteorbecsapódások.

A Merkur megfigyelése

Nagyon nehéz a kisméretű bolygó megfigyelése,mert pályája igen közel húzódik a Naphoz.Hajnalban és alkonyatkor látható a horizont közelében,amikor fényben fürdik.Megfigyelésre kis távcsővel a legalkalmasabb időpont a növekvő és a csökkenőfázis;amikor Merkúr-tölte,vagy Új Merkúr idején a Nap irányában helyezkedik el,és az erős napfény eltakarja a bolygót,amely ilyenkor szinte láthatatlan.

Holdunkéhoz hasonló felszín

Senki sem tudta 1974-ig ,milyen a Merkúr felszíne,mivel a távcsőveken semmilyen részlet nem látszott.Azt feltételezték azonban,hogy a felszín erősen kráterezett.Aztán a Mariner 10 űrszonda elhaladt a bolygó mellett,és a sok fényképfelvétel megmutatta,hogy amerkuri táj hasonló a Holdunkéhoz:nagy számú meteoritbecsapódás következtében keletkezett kráterek és hasadékok boritják a felszínt.A talaj szürkés színű.